Metal Alloys
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
| Name Note | 0.25mm (0.01 in.) dia. |
|---|---|
| Form | Wire |
| MDL Number | MFCD09910536 |
| Chemical Name or Material | Monel™ 400 wire |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Weight | ≈0.4339g/m |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.102mm (0.004 in.) dia. wire |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Ni:Cr:Fe; 77:15.5:7.5 wt% |
| Name Note | 60 mesh woven from 0.19mm (0.0075 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Ni:Cr:Fe; 77:15.5:7.5 wt% |
| Name Note | Woven from 0.066mm (0.0026 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 150 mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Form | Solid |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P234-P260-P264b-P271-P280-P301+P330+P331-P303+P361+P353-P304+P340-P305+P351+P338-P310-P363-P390-P501c |
| MDL Number | MFCD00144387 |
| Color | Gray |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H290-H314-H335 |
| Chemical Name or Material | Gallium Indium alloy |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Ga:In; 40:60 wt.% |
| EINECS Number | 231-163-8 |
| Odor | Odorless |
| Assay Percent Range | 99.99% (metals basis) |
Aluminum nitride Rod, Round; Diameter (mm), 10
CAS: 24304-00-5 Molecular Formula: AlN Molecular Weight (g/mol): 40.99 MDL Number: MFCD00003429 InChI Key: PIGFYZPCRLYGLF-UHFFFAOYSA-N Synonym: aluminum nitride,aluminum nitride,unii-7k47d7p3m0,aluminum nitride paste,aluminum nitride 50g,aluminum nitride grade a,aluminum nitride grade b,aluminum nitride grade c PubChem CID: 90455 ChEBI: CHEBI:50884 IUPAC Name: alumanylidyneamine SMILES: N#[Al]
| PubChem CID | 90455 |
|---|---|
| CAS | 24304-00-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 40.99 |
| ChEBI | CHEBI:50884 |
| MDL Number | MFCD00003429 |
| SMILES | N#[Al] |
| Synonym | aluminum nitride,aluminum nitride,unii-7k47d7p3m0,aluminum nitride paste,aluminum nitride 50g,aluminum nitride grade a,aluminum nitride grade b,aluminum nitride grade c |
| IUPAC Name | alumanylidyneamine |
| InChI Key | PIGFYZPCRLYGLF-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | AlN |
| Name Note | 20 mesh woven from 0.41mm (0.016 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 20 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Ni:Cr:Fe; 77:15.5:7.5 wt% |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.1mm (0.004 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD09910536 |
| Chemical Name or Material | Monel™ 400 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Form | Foil |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Color | Silver |
| Solubility Information | It is insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver -colored foil |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.1mm (0.004 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Carpenter 20™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |
Devarda's Alloy, For analysis, EMSURE™, MilliporeSigma™
CAS: 8049-11-4 Molecular Formula: Al9Cu10Zn Molecular Weight (g/mol): 943.67 InChI Key: MPKKOQSNGWAMJD-UHFFFAOYSA-N Synonym: devarda's alloy,devarda's alloy, granular,al.cu.zn,devarda's alloy, p.a.,alumane copper zinc,devarda's alloy, puriss. p.a.,devarda's alloy, saj special grade,devarda's alloy, powder,-100 mesh,devarda's alloy, filings, +100 mesh,devarda inverted exclamation mark s alloy PubChem CID: 16211762 IUPAC Name: aluminum;copper;zinc SMILES: [Al].[Cu].[Zn]
| PubChem CID | 16211762 |
|---|---|
| CAS | 8049-11-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 943.67 |
| SMILES | [Al].[Cu].[Zn] |
| Synonym | devarda's alloy,devarda's alloy, granular,al.cu.zn,devarda's alloy, p.a.,alumane copper zinc,devarda's alloy, puriss. p.a.,devarda's alloy, saj special grade,devarda's alloy, powder,-100 mesh,devarda's alloy, filings, +100 mesh,devarda inverted exclamation mark s alloy |
| IUPAC Name | aluminum;copper;zinc |
| InChI Key | MPKKOQSNGWAMJD-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Al9Cu10Zn |
Stainless Steel gauze, 20 mesh woven from 0.382mm (0.015in) dia wire, Type 304
Filtration, electrodes
| Name Note | Woven from 0.382mm (0.015 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 20 mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Name Note | 0.05mm (0.002 in.) thick |
|---|---|
| Form | Foil |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | It is insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel foil, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
Bronze Gauze, Alloy 220, 40 mesh woven from 0.25mm (0.01 in.) in dia. wire, Thermo Scientific™
Typical composition of alloy: Cu 89.0-91.0%, Fe 0.05% max, Pb 0.5% max Zn remainder
| Form | Gauze |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00198187 |
| Chemical Name or Material | Bronze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Bronze colored gauze |
| Mesh Size | 220,40 Mesh |